The Winners for 2018

 

TQG Island Quilts Prize Winners

Special Awards

Bernina Best of Show

The Collective Language of Trees

Cindy Watkins

 

   Bernina Amateur Encouragement Award

Deconstructure Rainbows

Nicky Webster

 
 Retaining the Tradition

The Mozart Quilt

Helen Wadsley

   Best Use of Colour

Flynn’s Quilt

Ashleigh Snigg

 
 Best Hand Quilting Award

Zig Zag

Briggitta Jensen

   Best Domestic Machine Quilting Award

Don’t Eat the Red Berries

Kat Jones

 
 Best Long Arm Machine  Quilting

Dragonflies R Free

Robyn Walker & Danelle Griffin

   Best Applique

Don’t Eat the Red Berries

Kat Jones

 
 Best Use of Mixed Media Awards

Teatime in Wonderland

Jess Dobson

   Best Beginner Quilt

Heirloom of Solace

Josephine Brewer

 

Viewer choice Awards

 

 Shirley Gillam  
 Kat Jones  

Category L – Quilts for Children – Viewer’s Choice

 

Pip Scholten Elephant Splash

 

Hanger’s and Helper’s Choice

 

Wendy Fittler Oriental Paths

Winners by Category

Category A –  Large Amateur

 First

Deconstructure Rainbows

Nicky Webster

 

 

 

 

Highly Commended

Dance Around the Square

Ann Wiggins

 

Second

Flynn’s Quilt

Ashleigh Snigg

 Third

Hexagons Revealed

Faye Harding

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Category B Large – Advanced / Professional

 First

Retaining the Tradition

The Mozart Quilt

Helen Wadsley

 

 

 

 

 

 

 

 

Second

Sunrise

Pip Scholten

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Highly Commended

Tin Diamonds Dannelle Griffin

 

 

 

Category C – Small Amateur

 First

Chris Coulbeck-McMurray

Modern Criss Cross

Second

Faye Harding

Tiptoe through the Tulips

Photographers Award

Michele Caldwell

Tidal Moons

Category D – Small Advanced Professional

 First

Lillian Atkinson

Tilda Harvest Hearts

 

 

 

 

Category E – Applique Amateur

 First

Ann Wiggins

The Raven

 Second

Ann Wiggins

Honey Junbles

Category F – Applique Advanced / Professional

 First

Don’t Eat the Red Berries

Kat Jones

 Second

Papillon

Shirley Gillam

 Highly Commended

Judges Commendation Marlene Boatwright

Home Sweet Home

Lorraine Hunter

 

Category G – Commercially Quilted Large Amateur

First 

Helen Fitzpatrick

My Lucy

Second

Dragonflies R Free

Robyn Walker & Danelle Griffin

 
 Third

Karen Wormersley

Quirky Caravans

   Judges Commendation – Sandra Champion

Bettina Elischer

Fairyland

 

 

Category H – Commercially Quilted Large Advanced / Professional

First

Jo Newman

Our Liberty Garden

Category J –  Commercially Quilted Small

First 

Prue Febey

William de Morgan

Highly Commended

Jo Chandler

Mini Lace

 
 Exhibition Convenors Award

Robyn Walker

On your Bike

 

 

Category K – Group / Collaborative

 First

Helen & Frances Wadsley

Pumpkin Pie

 

 

Category M – Modern Quilt Amateur

 First

Cathryn Stone

Paramecium

   Highly Commended

Ashleigh Snigg

Modern Bear Paw 

Category S – Art Quilt Amateur

 First

Faye Harding

Blue Garden

 
 Highly Commended

Stash

Lynne Hargreaves

 

 

Category T – Art Quilt Advanced / Professional

 First

Bernina Best of Show

Cindy Watkins

Collective Language of Trees

   Highly Commended

Barbara Mellor

Marguerites

 Second

Rita Summers

Still Waters Run Deep

   Highly Commended

Tea Time in Wonderland

Jessica Dobson

 Third

Jessica Dobson

Off the beaten track

 

Art Quilt – Tiny Quilt

 First

Dorotea Hinrichsen

Simplified Textures

 Highly Commended

Kerry Black

Leafy Seadragon

Students Awards

Prep- Grade 4

First

Memphis Belle Nettleford

Green Meadows

 

 

 Grade 5 – 6

First

Laura Durdin

Silver Brumby

 

   Second

Mia Kluss

Sunset Dreams

 
Third

Charlotte Elischer

Snugglepot and Cuddlepie

 

   Highly Commended 

Felicity Bosveld

Fox’s Lair

 

 

 

 

Annette Coles

Australian Flowers

 

 

 

 

 

Thea Dobie

Swimming in the Blue

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 High School

 First

Emily Reid

My Dreams

   Second

Eloise Bosveld

Dog Patch

 

 

 

 

 

 

 

 

Highly Commended

Harry Johnson

Kaftan Revival

Student Viewers’ Choice Award

1st Robyn Bosveld Purple Iris

2nd Thea Dobie Swimming in the Blue

3rd Nathalie Elischer Aqua Maze

4th Adele Dobson Bonnie the Rascal